
Według badań Kaspersky Lab 86 procent CISO uważa, że naruszenia bezpieczeństwa są nieuniknione, ale zbyt wiele z nich utknęło w błędnym kole ryzyka.
Gangi przestępcze motywowane finansowo (40%) i złośliwe ataki insiderów (29%) są największym zagrożeniem dla ich firm i są to zagrożenia, którym niezwykle trudno jest zapobiec, albo dlatego, że są uruchamiane przez “ profesjonalnych ” cyberprzestępców, albo dlatego, że są wspomagani przez pracowników, od których oczekuje się, że będą po prawej stronie.
Ponad połowa (56%) CISO spodziewa się, że ich budżety wzrosną w przyszłości, chociaż 38% respondentów spodziewa się, że pozostaną one takie same. Jednak CISO prawie niemożliwe jest zaoferowanie wyraźnego zwrotu z inwestycji lub całkowitej ochrony przed cyberatakami. Ponad jedna trzecia twierdzi, że nie może zabezpieczyć wymaganych budżetów na zabezpieczenia IT, ponieważ nie może zagwarantować, że nie dojdzie do naruszenia.
Dzieje się tak pomimo faktu, że konsekwencje ataku są dobrze rozumiane, a szkody reputacyjne (28%) i finansowe (25%) są postrzegane jako najbardziej krytyczne skutki cyberataku.
Brakuje również reprezentacji na wyższym szczeblu, a tylko 26 procent ankietowanych liderów bezpieczeństwa IT jest na szczeblu zarządu.
Maxim Frolov, wiceprezes ds. Sprzedaży globalnej w Kaspersky Lab, mówi:
W przeszłości budżety na cyberbezpieczeństwo były postrzegane jako wydatki na IT o niskim priorytecie, ale tak już nie jest. Powierzchnia ataków współczesnych firm rośnie, podobnie jak częstotliwość i wpływ cyberzagrożeń oraz koszt incydentów cybernetycznych. W rezultacie coraz więcej kierowników szczebla C traktuje teraz bezpieczeństwo IT jako inwestycję.
Obecnie ryzyko cyberbezpieczeństwa jest priorytetem dla prezesów, dyrektorów finansowych i oficerów ds. Ryzyka. W rzeczywistości budżet na cyberbezpieczeństwo to nie tylko sposób na zapobieganie naruszeniom i związanym z nimi katastrofalnym zagrożeniom – to sposób na ochronę ciągłości działania, a także kluczowych inwestycji firmy.
Więcej o wynikach możesz przeczytać na stronie Kaspersky Lab.
Kredyt obrazu: Rawpixel.com / Shutterstock