Hakerzy, maniacy i złodzieje – analiza społeczności dark webu ujawnia różne motywy

Hakerzy, maniacy i złodzieje - analiza społeczności dark webu ujawnia różne motywy

Kiedy mówimy o ciemnej sieci, łatwo jest myśleć o niej jako o amorficznej, złowrogiej plamie. Jednak nowe badania przeprowadzone przez Recorded Future ujawniają pewne kluczowe różnice między społecznościami dark web w różnych częściach świata.

Grupa naukowców Inskit, należąca do firmy, aktywnie analizowała podziemne rynki i fora dostosowane do rosyjskiej i chińskiej publiczności w ciągu ostatniego roku i odkryła szereg różnic w treści hostowanej na forach, a także różnice w organizacji i zachowaniu forum.

Odkrycia pokazują, że rosyjskojęzyczni cyberprzestępcy cenią sobie pieniądze ponad wszystko. Na ich forach nie ma zbyt wiele miejsca na spotkania towarzyskie czy koleżeństwo. Witryny są w dużej mierze miejscami biznesowymi, a nie ośrodkami kultury. Szacunek i zaufanie są budowane na udanych transakcjach finansowych, a wiarygodni, konsekwentni członkowie forum osiągają szczyt swoich możliwości, podczas gdy ci, którzy są mniej konsekwentni, otrzymują słabe oceny.

Z drugiej strony chińskie fora mają silnego „ducha maniaków” – wiele z nich potrzebuje członków do zaangażowania się w post poprzez pozostawienie komentarza lub osobistej wiadomości, zanim będą mogli kupić lub wymienić złośliwe oprogramowanie. Codzienna interakcja z forum może być również warunkiem utrzymania członkostwa.

Istnieją również różnice w organizacji, a rosyjskie fora przestępcze są dość podzielone i profesjonalne. W Chinach sytuacja wygląda inaczej, częściowo dlatego, że VPN muszą mieć oficjalną licencję, więc trudno jest anonimowo przeszukiwać internet lub znaleźć międzynarodowe źródła hakerskie poza Wielką Zaporą. Metody płatności też są inne, dzięki chińskiemu zakazowi kryptowalut. Język również odgrywa ważną rolę, a posty na rosyjskich stronach są głównie w języku rosyjskim i angielskim, z niewielkim nakładaniem się chińskiego. Podczas gdy chińskie strony są głównie w języku chińskim.

Autorzy raportu zauważają, że „Kultury hakerskie w Chinach i Rosji mają swoją własną, niepowtarzalną genezę i ewoluowały, aby wykorzystać swoje regionalne uwarunkowania. Zrozumienie różnic w tych społecznościach jest niezbędne do zrozumienia zagrożeń, jakie obecnie stwarzają, oraz sposób, w jaki te zagrożenia mogą ewoluować ”.

Możesz przeczytać znacznie więcej o ustaleniach na blogu Recorded Future.

Kredyt zdjęciowy: igor.stevanovic / Shutterstock