
Nowe badanie przeprowadzone przez (ISC) ² – największe na świecie stowarzyszenie non-profit zrzeszające specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa – ujawnia ogólnoświatową lukę w umiejętnościach wynoszącą 2,9 miliona.
Region Azji i Pacyfiku doświadcza największego niedoboru, wynoszącego 2,14 miliona, częściowo dzięki rozwijającym się gospodarkom oraz nowym przepisom dotyczącym cyberbezpieczeństwa i prywatności danych, które są uchwalane w całym regionie. Ameryka Północna ma następną największą różnicę, wynoszącą 498 000, podczas gdy region EMEA i Ameryka Łacińska przyczyniają się odpowiednio do niedoboru personelu 142 000 i 136 000.
Wyniki pokazują, że 63 procent respondentów zgłosiło, że w ich organizacjach brakuje personelu IT zajmującego się cyberbezpieczeństwem. Jest to powodem do niepokoju, ponieważ 59 procent twierdzi, że ich firmy są narażone na umiarkowane lub skrajne ryzyko cyberataków z powodu niedoboru.
„Badania te mają zasadnicze znaczenie dla lepszego zrozumienia, kto stanowi większą pulę pracowników ds. Cyberbezpieczeństwa i pozwalają nam lepiej dostosowywać nasze programy rozwoju zawodowego dla mężczyzn i kobiet, które codziennie zabezpieczają organizacje” – mówi dyrektor generalny ISC 2 David Shearer. „Podzielimy się tymi potężnymi spostrzeżeniami z naszymi partnerami w rządzie i sektorze prywatnym, aby pomóc w opracowaniu programów niezbędnych do rozwoju zawodu cyberbezpieczeństwa. Poszerzając nasze spojrzenie na siłę roboczą, tak aby obejmowała osoby z dodatkowymi obowiązkami w zakresie cyberbezpieczeństwa w zespołach IT i ICT, odkryliśmy że profesjonaliści wciąż stoją przed znanymi wyzwaniami, ale także stwierdzili uderzające różnice w porównaniu z poprzednimi badaniami, w tym młodszą siłę roboczą i większą reprezentacją kobiet ”.
Istnieją dowody na to, że cyberbezpieczeństwo to satysfakcjonujący wybór kariery, a 68 procent respondentów twierdzi, że są bardzo lub w pewnym stopniu zadowoleni ze swojej obecnej pracy. Jest to również atrakcyjne dla szerszej grupy demograficznej, ponieważ kobiety stanowią 24 procent szerszej siły roboczej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (w porównaniu z 11 procentami w poprzednich badaniach), podczas gdy 35 procent to milenialsi lub pokolenie Y (w porównaniu do mniej niż 20 procent w poprzednich badaniach).
Największymi wyzwaniami związanymi z karierą w tej dziedzinie są niejasne ścieżki kariery dla ról w cyberbezpieczeństwie (34 proc.), Brak wiedzy organizacyjnej na temat umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa (32 proc.) Oraz koszt edukacji przygotowującej do kariery w cyberbezpieczeństwie (28 procent).
Więcej informacji można znaleźć w badaniu (ISC) ² Cybersecurity Workforce Study, 2018 dostępnym na stronie internetowej organizacji.
Źródło obrazu: Africa Studio / Shutterstock