3 sposoby, w jakie IoT wpłynie na naszą przyszłość

3 sposoby, w jakie IoT wpłynie na naszą przyszłość

Branża Internetu rzeczy (IoT) szybko się rozwija, a liczba urządzeń podłączonych do Internetu rzeczy ma przekroczyć 20 miliardów do 2020 r. To niesamowita liczba, ale nie byłaby to możliwa bez jednoczesnego wzrostu i dostępności WiFi oraz komórkowy. Jednak nawet przy całym tym wzroście liderzy branży nie wierzą, że istniejące możliwości Wi-Fi i komórkowe mogą nadążyć za trajektorią Internetu Rzeczy.

Na szczęście nadchodzi mała innowacja o nazwie 5G. Zapewniając impuls technologiczny niezbędny do utrzymania tego wzrostu, zbliżające się pojawienie się 5G stwarza cenne możliwości dla Internetu Rzeczy. Przyjrzyjmy się, gdzie jest dzisiaj IoT i co przyniesie przyszłość.

Inteligentne miasta są w niedalekiej przyszłości

Aby miasto mogło być uznane za „inteligentne”, musi mieć minimalny poziom dostępnej łączności bezprzewodowej i możliwość integracji Internetu rzeczy w ramach swojej infrastruktury. Jak można to zastosować w naszym codziennym życiu? W jednym przykładzie dane dostarczane przez inteligentne miasta połączone z IoT mogą znacznie ułatwić znalezienie miejsca parkingowego. Jeśli to nie brzmi jak wielka sprawa, IoT w inteligentnym mieście może również pomóc w szerszych kwestiach, takich jak warunki sanitarne i efektywność energetyczna.

Wciąż nie jesteś pod wrażeniem? Deweloperzy są, ponieważ branża inteligentnych miast osiągnie 400 miliardów dolarów już w przyszłym roku. Ponadto programiści organizują zasoby, aby właściwie zarządzać ładowaniem danych. Niedawne badanie przeprowadzone na University of Albany mówi, że obecne smartfony i tablety – urządzenia, których używamy już na co dzień – mogą mieć za zadanie analizę i porządkowanie dwóch trzecich danych gromadzonych przez inteligentne miasta.

Inteligentne urządzenia nigdzie się nie wybierają

Jeśli jeszcze nie w naszych miastach, IoT już zaznaczył swoją obecność w domu. Inteligentne urządzenia, takie jak termostaty Nest i głośniki Amazon Echo, były jednymi z pierwszych produktów, które wykorzystały możliwości IoT – teraz IoT można znaleźć w urządzeniach codziennego użytku.

Inteligentne lodówki mogą monitorować datę wygaśnięcia żywności i tworzyć listy zakupów, pomagając konsumentom być bardziej wydajnymi, oszczędzać pieniądze i unikać marnotrawstwa. Innowacje i udogodnienia IoT, takie jak te, kierują wielu z nas w stronę w pełni połączonego doświadczenia w całym domu.

Inteligentne automaty są w drodze

Automaty sprzedające zawsze trzymały się podstaw. Użytkownicy wpłacają kilka dolców, dokonują wyboru, a maszyna wydaje produkt i trochę reszty. Ale dzięki IoT, sprzedaż automatyczna, jaką znamy, ulega transformacji. Teraz, będąc w stanie zidentyfikować popularne produkty i automatycznie dostosować dystrybucję zapasów, branża wykorzystuje IoT do znacznego obniżenia kosztów operacyjnych łańcucha dostaw i poprawy jakości obsługi klienta.

Wymagane są inteligentniejsze zabezpieczenia

Warto obserwować przyszłość IoT, ale ważne jest, aby nie zapominać o ryzyku związanym z łącznością. Stałe połączenie potrzebne do obsługi urządzeń IoT wymaga większej ochrony, dlatego eksperci szukają rozwiązań w takich funkcjach, jak technologia blockchain i sztuczna inteligencja. Ponieważ integracja Internetu przedmiotów będzie się nadal rozszerzać, na prawodawców spadnie odpowiedzialność za regulowanie inteligentnych urządzeń i infrastruktury, aby zapewnić obywatelom ochronę przed potencjalnymi nieszczęściami.

Od automatów do parkowania, gotowania i nie tylko, stała łączność ma stanowić dużą część naszej przyszłości.

Kredyt zdjęciowy: Chesky / Shutterstock

Jon Mikow jest wiceprezesem ds. Łączności bezprzewodowej w Fortegra, gdzie jest odpowiedzialny za realizację strategii sprzedaży Fortegra, maksymalizację możliwości sprzedaży i napędzanie wzrostu przychodów w kanale bezprzewodowym firmy. Absolwent południowo-wschodniego stanu Missouri, Jon wnosi do stołu prawie 20-letnie doświadczenie w handlu detalicznym, bezprzewodowym i finansowym, a jego wiedza jest cennym atutem Fortegry i rozwoju jej partnerów.